Zdarza się stosunkowo rzadko, jednak nieleczony może prowadzić do trwałych uszkodzeń i niepłodności. Priapizm to stan, w który zablokowany zostaje odpływ krwi z członka. Przyczyną tego problemu mogą być poważne choroby, np. białaczka, ale też przedawkowanie leków, nadużycie alkoholu czy kokainy.

Mechanizm męskiego wzwodu, choć wydaje się stosunkowo prosty, w istocie jest bardzo skomplikowany. Wymaga dobrej współpracy m.in. układu krwionośnego i nerwowego. Prawidłowa erekcja to wywołany podnieceniem, zwiększony napływ krwi do ciał jamistych członka. Dzięki temu, że krew zostaje tam zatrzymana, możliwe jest odbycie i zakończenie stosunku. Gdy dojdzie do ejakulacji lub stymulacja zostaje przerwana, krew odpływa, a penis przechodzi w stan spoczynku. Czasem jednak proces ten zostaje zaburzony. Jedną z takich nieprawidłowości jest priapizm.

Co to jest priapizm

Priapizmem nazywamy długotrwałą, niechcianą erekcję, utrzymującą się pomimo braku podniecenia seksualnego. Krew, która napłynęła do ciał jamistych prącia, nie ma możliwości odpływu. W rezultacie bolesny wzwód utrzymuje się nawet powyżej 4 godzin. Taki stan rzeczy wymaga jak najszybszej interwencji lekarskiej. Jeśli sytuacja nie zostanie odpowiednio szybko opanowana, może dojść nawet do trwałego uszkodzenia tkanek.

Przyczyny priapizmu mogą być złożone. Rozpoznanie źródła problemu jest niezbędne w celu wdrożenia skutecznej terapii. Wyróżnia się priapizm wysokoprzepływowy i niskoprzepływowy. Pierwszy najczęściej jest skutkiem urazu, który spowodował uszkodzenie znajdującej się w prąciu tętnicy. Drugi rodzaj priapizmu to konsekwencja choroby lub przedawkowania leków.

Leczenie priapizmu

Priapizm może pojawić się u mężczyzn chorujących na białaczkę, anemię sierpowatą, chorobę Fabry’ego czy talasemię. Problem ten bywa też skutkiem nadużywania alkoholu i kokainy, bardzo dużego przedawkowania leków na potencję, leków antydepresyjnych, przeciwpsychotycznych czy przeciwzakrzepowych. Rozpoznanie przyczyny priapizmu wymaga przeprowadzenia szeregu badań, m.in. badania krwi, podbrzusza, członka i odbytu.

Leczenie zazwyczaj polega na podaniu leków – adrenominetyków. W cięższych przypadkach konieczne bywa wykonanie operacji, płukanie ciał jamistych solą fizjologiczną czy usunięcie zalegającej krwi za pomocą strzykawki. Czym szybciej mężczyzna zgłosi się do specjalisty, tym większa szansa na wyleczenie i uniknięcie trwałych uszkodzeń czy niepłodności.

Erekcja pod kontrolą

Priapizm, choć niebezpieczny dla męskiego organizmu, zdarza się bardzo rzadko. To jedno z wielu możliwych zaburzeń erekcji. O wiele częstszym problemem jest m.in. impotencja oraz wzwód zanikający w czasie stosunku. W takich przypadkach zaburzenia, choć uciążliwe i obciążające zarówno organizm, jak i psychikę, nie stanowią bezpośredniego zagrożenia zdrowia mężczyzny. Terapia polega na rozpoznaniu i leczeniu przyczyny problemu, a także stosowaniu leków typu Kamagra – zawiera ona sildenafil, organiczny związek chemiczny uważany za najskuteczniejszy w leczeniu zaburzeń erekcji.